Jíme zdravěji

10 potravin, na které je lepší zapomenout

Potravinářský průmysl nám v současné době nabízí nepřeberné množství výrobků, mnohé velmi inovativní a slibující, že po jejich konzumaci se budeme cítit fit nebo ušetříme čas přípravou jídla. Je to velmi lákavé, když jste maminky na mateřské a nevíte, co dřív, nebo unavení rodiče vracející se z práce. Pak si pomyslíte, super, nemusím stále něco vymýšlet, ušetřím čas přípravou, vlastně mě to vaření až tak moc nebaví, tak rychle zaleju vodou nebo hodím do trouby a jídlo bude na stole. Mezitím můžu uklízet nebo … (koukat televizi, nebo chatovat s kamarády,…).  Vždyť když se to prodává v obchodě, bude to určitě dobré.

Vlastně vůbec nerozumím, proč jsem na mateřské dělala to, že děťátku jsem uvařila zdravé, čerstvě jídlo (aby mělo všechny výživné látky, které potřebuje pro vývoj) a mně jsem zalila instantní polévku, nebo dopekla si pizzu v troubě. Nějak jsme měla pocit, že pro dítě musí být jen to nejlepší a mně stačí cokoliv. Pak mi bylo samozřejmě těžko, byla jsem bez energie a aniž bych to věděla, i bez potřebných živin.

Proto jsem sestavila seznam 10 potravin, které bychom měli z našeho pravidelného každodenního jídelníčku co nejrychleji vypustit:

1.   hotová jídla, která stačí zalít vodou, přidat vodu (příp. vejce) a dovařit, dát do trouby a dopéct, prostě ta jídla, která jsou téměř ready-to-eat: lasagne do trouby, „čínské“ polévky, pizzy na dopečení, již připravená hotová jídla, masové konzervy. A naskýtá se otázka, proč bychom je vlastně neměli jíst?

Taky jsem o tom dlouze přemýšlela, protože mně vůbec nenapadlo, že by v obchodech mohlo být k dostání něco, co bych radši jíst neměla. Hledala jsme informace, studovala a došla jsem na to, že tato jídla jsou vysokozpracovaná, takže mi neposkytnou živiny v té nejlepší formě, jednak obsahují velké množství soli (některá v daném jídle hned celodenní doporučené množství soli 5 g), tuku (nekvalitního), cukru, a často nejsou připraveny přímo z potravin, ale ze složek (např. místo sýru je bílkovina a mléčný tuk). Dále obsahují přídatné látky, které bych doma při přípravě daného jídla nepoužila. Doporučuji přečíst si jejich složení. A nedávno jsem prokoukla i hotová těsta na přípravu pizzy, šneků, listové těsto (obsahují velké množstvo nekvalitního tuku). Tomuto typu vysokozpracovaných potravin se budu věnovat v dalším článku.

2.   hotové cereální směsi, müsli, pokud nejsou sypké. Tady určitě doporučuji číst složení, zvláště, když nevidíte přes obal, jak vypadají. Nekupujte různé tvary, které mají na obalu zvířátka a jiné dětské obrázky (kuličky, pecičky) a zapékané müsli, kde části drží spolu, ani když mají na obalu lákavá tvrzení, že mají přidaný obsah železa a jiných užitečných minerálních látek nebo vitaminů. Sama jsem je pod dojmem reklamy dětem kupovala, to jsem ještě věřila tomu, co nám říkají média. Pak jsem si začala zjišťovat složení a například kakaové kuličky obsahují 22 g cukru ve 100 g. To je slušná nálož. A že se chlubí, že obsahují celozrnnou mouku? O tom přece snídaňové cereálie jsou, aniž by to museli výrobci oznamovat na obalu. Takže, tady sleduji obsah cukru a zároveň u zapečených müsli může být problém s obsahem akrylaminu a případně zbytečného tuku.

Můj tip: buď si koupím sypané müsli anebo různé vločky (ovesné, špaldové, ječné), nesolené oříšky, sušené ovoce (mnohem lepší je lyofilizované ovoce), semínka (lněná, dýňová) a z nich si vytvořím směs sama doma. Používám ji rovněž i jako narozeninový dárek pro rodinu 🙂

3.    saláty s majonézou, i ty veganské, vlastně obecně majonéza a tatarka jsou úplně zbytečné potraviny. Obsahují velké množství tuku ne nejlepší kvality a další složky velký užitek z hlediska výživných látek nemají. Taky jsem si neuměla představit vánoční bramborový salát bez majonézy, a jde to, používám místo toho hustý jogurt, takže potěším i moje milé bakterie ve střevech.

4.   rostlinné alternativy sýrů (pokud netrpíte alergií na mléčnou bílkovinu!). Zase je důležité číst složení, pokud je jejich základem kokosový tuk a škrob, tak moc výživné nejsou. V tomto smyslu doporučuji i číst složení rostlinných „alternativ masa a burgerů“, sama se o to zajímám a vidím mezi výrobky velké rozdíly v kvalitě.

5.   pokrmy rychlého občerstvení. Tyto pokrmy obsahují větší počet složek než bychom čekali – dokonce i obyčejné hranolky mají více složek než prstů na jedné ruce, které nejsou pro naše tělo zrovna nejlepší. Pokud nemám jinou možnost, vyberu si to nejlepší, co nabízejí – wrap se zeleninou a masem (raději grilovaným než smaženým) a k tomu zahradní salát.

6.   uzeniny s výjimkou šunky nejvyšší kvality, tu ale taky nemusíme jíst každý den. Kromě vysokého obsahu tuku a soli obsahují ještě dusitany, ze kterých se v naší trávící soustavě tvoří karcinogenní nitrosaminy. Přidání konzervačních látek (dusitanů) je odůvodněné, dávají uzeninám červenou barvu, prodlužují trvanlivost a brání množení bakterií Clostridium botulinum, které produkují botulotoxin způsobující smrt. (Ano, je to ten stejný neurotoxin, který se používá na vyrovnání vrásek). V šunce sleduji obsah použitého masa, resp. obsah bílkovin a konzumuji jen šunku nejvyšší kvality jednou do týdne. A proč vlastně konzumovat uzeniny? Mnohem lepší je přece kvalitní maso v rozumné míře.

7.   solené snacky a brambůrky, protože množství soli a tuku, jež obsahují, je skutečně vysoké, i když jsou připravené ze zeleniny nebo čočky. To člověka může zmást a řekne si, jé, máme tady zdravější čipsy. Ale stačí zkontrolovat na zadní straně nutriční složení a máme jasno. Tyto pochutiny jsou často smažené (některé jsou pečené) a navíc obsahují i přidaný cukr, což bychom u nich nečekali. Prostě složky, které nás nutí brát si dále a dále, až najednou je sáček prázdný.

8.   hotové plněné pečivo, jemné pečivo a sušenky s náplněmi – pizza rohlíky, koblihy, donuty, croissanty, plněné sušenky, atd. Toto sladké pečivo se kdysi konzumovalo jen svátečně, ne každodenně. Pojďme to dělat taky tak. Co se týká sušenek s náplněmi, obsahují hodně tuku horší kvality a též cukru, což je kombinace pro hladinu tuků v naší krvi velmi nevhodná.

9.   slazené nápoje – slazené cukrem nebo umělými sladidly: limonády, soft drinks, slazené minerálky, energy drinks, kolové nápoje. Do každodenní konzumace určitě nepatří. Pokud si je chceme dopřát 1 x za měsíc při posezení s přáteli, to nám neublíží. Máme k dispozici mnoho odborných článků ohledně negativního vlivu přemíry cukru na naše kardiovaskulární zdraví, obezitu, cukrovku 2. typu, atd. Ani umělá sladidla na tom nejsou nejlíp, vůbec se po nich nehubne, jak se předpokládalo, a navíc výzkumy ukazují, že poškozují náš střevní mikrobiom. Mikrobiom má vliv na naši imunitu i psychiku a štíhlost/obezitu, vlastně na naše celkové zdraví a well-being.

10.   výrobky s dlouhým seznamem ingrediencí (10 a více), z nichž některé názvy ani úplně neznáme. Tam se určitě vyskytují i složky a přídatné látky, které nepotřebujeme a nechceme konzumovat.

Samozřejmostí je nekonzumovat jakkoliv napadené potraviny hnilobou nebo plísní, potraviny po době spotřeby (pozor, není to to stejné jako minimální trvanlivost – tady po examinaci výrobek můžete konzumovat), potraviny, které změnily barvu, vůni, mají vyduté víčko. Plíseň se mohla rozšířit dovnitř a takovéto výrobky nám nemusí způsobit problémy hned, ale až po několika letech. Proto nic nevykrajujeme, ale rovnou celé vyhodíme.

Možná by si někdo do seznamu zařadil i bílé pečivo. Tady záleží, jak se celkově stravujeme. Pokud ho nejíme několikrát denně, nevadí. Musíme si ale hlídat, abychom měli dostatek vlákniny z jiných zdrojů, řekneme si jak. Co se týká výše uvedených výrobků, já je doma nemám a vůbec mi nechybí, v pohodě se dá stravovat bez nich. Pokud bych si některý z nich chtěla dopřát jednou za měsíc, nic se neděje. Ale, je tu jedno ale, aby to nebylo dnes kola, zítra hot dog, pozítří pizza do trouby a vlastně aby to nebylo stále něco i když různé výrobky.

Když tyhle potraviny z našeho jídelníčku vypustíme, má to i jinou výhodu kromě zlepšení celkového zdraví. Ušetříme čas v obchodě, protože zjistíme, že nám stačí chodit jen do některých oddělení a nákup máme rychle hotový. A čas strávený vařením může být pro nás hezky stráveným časem se svými nejbližšími, když je do toho zapojíme 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *